مته ته کونیک, مته گردبر

دلایل اصلی شکستن مته‌ها که باید قبل از سوراخکاری بدانید

The main causes of drill bit breaking that you should know before drilling

دلایل اصلی شکستن مته‌ها که باید قبل از سوراخکاری بدانید

اتفاقی که بسیار رایج است این است که در حین کار مته می‌شکند. سایش مته به عنوان یک نتیجه از تراش لبه‌های برش ناشی از افزایش سرعت برش، خنک شدن ناکافی مته، تیز کردن نامناسب آن، عملیات حرارتی با کیفیت پایین مته رخ می‌دهد. چرا مته می‌شکند؟ اگر قصد دارید اطلاعات کاملی در رابطه با دلیل شکستن مته‌ها بدانید، همراه ما باشید.

The main causes of drill bit breaking that you should know before drilling

دلیل شکستن مته

دلایل شکستن مته

شکستن مته دلایل زیادی دارد. بخشی از این دلایل به مشکلات فنی و ساختاری این دستگاه مرتبط است و بخش دیگر به استفاده نامناسب از آن بستگی دارد. بیایید با این دلایل بیشتر آشنا شویم.

مهم‌ترین دلایل فنی شکستن مته‌ها در نتیجه عملکرد طولانی مدت مته بدون بازسازی، تهویه مته در استین چاک و اداپتور یا در اسپیندل رخ می‌دهد.

همچنین افزایش سرعت برش، سایش سریع و ناهموار لبه‌های برش در نتیجه سرعت برش بالا که خود منجر به افزایش بار بر روی تیغه مته و گرم شدن بیش از حد آن می‌شود، از عوامل موثر در شکست مته هستند.

به طور خلاصه شکستن مته می‌تواند به دلایل زیر باشد:

  • استفاده از مته نامناسب برای سوراخ کاری در مصالح گوناگون
  • محکم نکردن قطعات دریل
  • براده برداری ضعیف مته
  • تنظیم نادرست سرعت
  • کیفیت پایین مته

راه‌های اصلی برای جلوگیری از شکستن مته‌ها

انتخاب مته مناسب، تیز کردن صحیح مته، انتخاب معقول حالت برش، اطمینان از عملکرد صحیح مته‌ها، چفت و بست قابل اعتماد آنها، تعمیر و تعویض به موقع، از خرابی مته جلوگیری می‌کنند و بهره وری نیروی کار و کیفیت پردازش سوراخ را افزایش می‌دهد.

مشکلاتی که هنگام سوراخکاری باعث شکستن مته می‌شوند

هنگام حفاری سوراخ‌ها، به موارد زیر دقت کنید:

  • سطح خشن سوراخ حفر شده هنگام کار با یک مته کند: برای جلوگیری از این مشکل، لازم است قبل از شروع کار، از تیز بودن کامل و درست مته مطمئن شوید.
  • قطر سوراخ حفر شده بزرگتر از اندازه‌ی تعیین شده: این مشکل به دلیل انتخاب نادرست اندازه مته، تیز کردن نادرست آن (زاویه‌های نابرابر در لبه‌های برش، لبه‌های برش با طول‌های مختلف، جابجایی لبه عرضی مته)، مشکل در اسپیندل دستگاه و غیره به دست می‌آید.
  • تراز نبودن مته به دلیل تغییر محور: برای جلوگیری از تغییر محور، شما باید مته را به درستی در قسمت اسپیندل قرار دهید و قبل از حفاری چفت و بست را به درستی انجام دهید. همچنین، تیز بودن مته را بررسی کنید.
  • انحراف محور از سوراخ: این مشکل می‌تواند ناشی از نصب نامناسب و فشار بیش از حد بر روی مته در هنگام تغذیه آن باشد. برای جلوگیری از این نوع نقص، لازم است به دقت نصب و چفت و بست بررسی کنید.

 

چطور مته‌های تیز و بادوام داشته باشیم؟

اگر می‌خواهید نسخه pdf این مقاله را داشته باشید، لطفا کلیک کنید.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.