مته گردبر

مته گردبر فلزات؛ نحوه استفاده از مته گردبر

metals annular cutter; how to use an annular cutter

مته گردبر فلزات؛ نحوه استفاده از مته گردبر

در این مقاله با ما همراه باشید تا با نحوه استفاده از مته گردبر و عوامل خرابی آن آشنا شویم.

مته گردبر فلزات؛ نحوه استفاده از مته گردبر

نحوه استفاده صحیح از مته گردبر

همانطور که می دانید مته گردبر فلزات، عموماً برای سوراخکاری قطعات فلزی به کار می رود. با توجه به اینکه مته گردبر روی دریل مگنت تعبیه می شود، علاوه بر رعایت نکات ایمنی و فنی کار با دریل مگنت، باید موارد مهمی را نیز در رابطه با نحوه استفاده صحیح از مته گردبر، رعایت نمایید.

  • قبل از استفاده از دریل، مطمئن شوید که دستگاه شما به درستی کار می کند. مایع خنک کننده مته ها را کنترل کنید. روغن های روان کننده ای که برای دریل مگنت استفاده می شوند باید مطابق با دفترچه راهنمای دریل، انتخاب شوند.
  • در هنگام استفاده از مته گردبر، فشار دست خود را کنترل کنید. فشار زیاد و ناگهانی به مته، موجب شکسته شدن آن می شود.
  • ورقه هایی را برای سوراخکاری انتخاب کنید که به صورت استاندارد تولید شده اند. اگر از قطعات غیر استاندارد برای سوراخکاری استفاده نمائید، به دلیل وجود برخی ناخالصی ها در متریال، ممکن است به مته ها آسیب وارد شود.
  • برخی از مته های گردبر، برای سواراخکاری ورق فلزی با ضخامت معمولی مناسب هستند. به مرور زمان، سر مته ها ممکن است کند شود؛ در این حالت باید مته را مجدداً تیز کنید. راندمان عملیات سوراخکاری برای مته ای که دوباره تیز شده است تا 50 درصد بهبود می یابد.
  • برای سوراخکاری قطعه فلزی، توجه به ضخامت فلز، نوع و اندازه مته گردبر، مدل دریل مگنت و مهارت اپراتور دستگاه، امری ضروری است.

 

چه عواملی باعث خرابی مته گردبر می شود؟

در حین سوراخکاری با مته گردبر، اگر نکات ایمنی و فنی در مورد دریل مگنت و مته ها رعایت نشود، هم به قطعه و هم به مته آسیب وارد می شود.

قبل از سوراخکاری حتماً قطعه مود نظر را روی سطح کار محکم کنید. در صورت شل یا لق بودن قطعه روی دریل مگنت، مته گردبر به درستی در جای خود قرار نمی گیرد؛ در نتیجه سوراخ به درستی ایجاد نمی شود؛ در نهایت ممکن است دندانه های مته آسیب ببیند و یا حتی خود مته بشکند.

به دلیل اینکه در هنگام سوراخکاری، مته ها داغ می شوند، حتماً  باید از روغن یا مایع خنک کننده مناسب برای خنک کردن مته ها استفاده شود.

دوام و طول عمر مته گردبر بالاست، اما اگر به هر دلیل مته ها کند شدند، در اسرع وقت باید نسبت به تیز کردن آن ها اقدام شود. این کار باعث می شود مته گردبر مدت زمان بیشتری کارایی داشته باشد.

یکی دیگر از دلایلی که موجب شکسته شدن مته گردبر در دستگاه دریل مگنت می شود، محکم نکردن مته در مورس دستگاه دریل است. اگر مته به خوبی نصب نشود، با افزایش دور موتور دریل، از جای خود خارج شده و آسیب می بیند.

 

با کاربرد و مزایای مته‌های گردبر بیشتر آشنا شوید!

اگر می‌خواهید نسخه PDF این مقاله را داشته باشید، لطفا کلیک کنید.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.