مته ته کونیک, مته گردبر

دلایل شکستن مته‌ها

Reasons for breaking the drill bit

دلایل شکستن مته

ذر این مقاله با ما همراه باشید تا با عوامل مختلفی که باعث شکستن مته‌ها می‌شوند را بررسی کنیم.

دلایل شکستن مته‌ها

مته نامناسب: انتخاب مته مناسب برای کار

استفاده از مته نامناسب، چه از نظر نوع، چه از نظر سایز و چه از نظر کیفیت، می‌تواند باعث شکستن آنها شده و آنها را از بین ببرد. فرض کنید که برای سوراخ کردن دیوار بتنی از مته چوب استفاده می‌کنید. این کار نه تنها باعث کند شدن روند کار و عدم ایجاد سوراخکاری دقیق می‌شود، بلکه مته را نیز تحت فشار شدید قرار داده و به شکستن سریع آن منجر خواهد شد.

داستان در مورد مته‌ای که سایز نامناسبی دارد نیز به همین شکل است. استفاده از مته‌ای که قطر آن بسیار کمتر یا بیشتر از قطر مورد نظر شما باشد، به راحتی شکسته خواهد شد.

مته‌های ارزان قیمت و بی‌کیفیت نیز از جنس نامرغوبی ساخته شده و استحکام کافی را برای تحمل فشار حفاری ندارند و به همین دلیل عمر کوتاهی دارند و به سرعت می‌شکنند.

مته کند: تیز نگه داشتن مته برای حفاری روان

یکی از مهمترین عواملی که می تواند به شکستن مته ها منجر شود، کند شدن آنها است. مته کند نه تنها حفاری را کندتر و دشوارتر می کند، بلکه فشار زیادی را به خود و موتور دریل وارد می کند. این فشار اضافی می تواند باعث شکستن مته و همچنین آسیب دیدن موتور دریل شود.

  • مته های خود را به طور مرتب تیز کنید. برای تیز کردن مته ها می توانید از سنگ فرز، دستگاه تیزکن مته یا حتی یک سوهان استفاده کنید.
  • از مته مناسب برای هر نوع ماده استفاده کنید. مته های مختلف برای حفاری مواد مختلف طراحی شده اند. استفاده از مته نامناسب می تواند باعث کند شدن سریع مته شود.
  • هنگام حفاری به مته فشار بیش از حد وارد نکنید. بگذارید مته به آرامی کار خود را انجام دهد و به آن فشار اضافی وارد نکنید.

عدم جا انداختن صحیح مته: اطمینان از محکم شدن مته در سه نظام

اگر مته به درستی در سه نظام محکم نشود، در حین کار لرزش و لغزش خواهد داشت که این امر نه تنها به عدم حفاری دقیق و کند شدن کار منجر می شود، بلکه فشار زیادی به مته وارد کرده و باعث شکستن آن میشود.

فشار بیش از حد: تنظیم فشار مناسب برای مته

یکی دیگر از علت شکستن مته ها، فشار بیش از حد هنگام حفاری است. این فشار نه تنها باعث کند شدن کار و عدم حفاری دقیق می شود، بلکه به مته نیز آسیب جدی وارد کرده و آن را به سرعت می شکند.

عیوب مته: بازرسی مته‌ها قبل از استفاده و تعویض مته‌های آسیب دیده

مته های معیوب نه تنها کار را کند و ناقص انجام می دهند، بلکه به راحتی شکسته و از بین می روند.

مته‌ها را قبل از استفاده به دقت بازرسی کنید: قبل از شروع کار، به طور کامل مته را بررسی کنید تا از عدم وجود هر گونه ترک، شکستگی، نقص یا ساییدگی اطمینان حاصل کنید.

مته  آسیب دیده را به موقع تعویض کنید: اگر در حین بازرسی، مته ای را معیوب یافتید، به هیچ وجه از آن استفاده نکنید. مته های معیوب را به موقع تعویض کنید تا از بروز مشکلات بیشتر جلوگیری شود.

 

برای رهایی از دردسر تعمیر و تعویض مته، مته‌های باکیفیت گرولن و اف ای پاورتولز را از فروشگاه مته سرای رحمانی تهیه کنید.

 

نحوه عیب یابی مشکلات رایج مته گردبر را در اینجا بخوانید.

اگر می‌خواهید نسخه pdf این مقاله را داشته باشید، لطفا کلیک کنید.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.