مته گردبر

کاربرد مته گردبر چیست ؟

what are the annular cutter functions

کاربرد مته گردبر چیست ؟

کاربرد مته گردبر از نظر شکل ظاهری

از نظر شکل ظاهری، مته‌های گردبر با دندانه‌های اره‌ای و لبه‌های زاویه‌دار برای سوراخ‌کاری سطوح نرم مانند چوب، پلاستیک و فلزات نرم مناسب هستند. مته‌های گردبر با دندانه‌های لبه‌های مربعی و ضخامت بیشتر برای سوراخ‌کاری سطوح سخت مانند بتن، سنگ و شیشه مناسب هستند.

 

انواع کاربردهای مته گردبر

مته‌های گردبر بر روی دریل یا دریل مگنت نصب می‌شوند و برای حفاری سوراخ‌ها برای مسیریابی کابل‌ها، ایجاد برش‌ها در سقف‌ها، نصب اتصالات و سخت‌افزار بر روی سینک، حمام و میز کار، و همچنین نصب سخت‌افزار برای درب و کابینت، از جمله دستگیره، قفل و ریل، استفاده در پروژه‌های نجاری و نازک‌کاری، و حفاری برای بهبود تهویه و حذف زباله مفیدند.

مته‌گردبرها از موادی مثل فولاد تندبر، فولاد کبالت دار، تنگستن و سر الماسه تولید می‌شوند و در صنایع مختلف ساختمان‌، چوب‌، ام‌دی‌اف، شیشه، سرامیک، کاشی و فلزات مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کاربرد مته گردبر چیست ؟

 

  • مته‌ گردبر چوب از فولاد کم و پرکربن با دندانه‌های اره‌ای تشکیل شده و برای برش چوب مناسب هستند.
  • مته گردبر شیشه با روکش الماس برای برش شیشه حساس، استفاده می‌شود تا برش ایمن و با کیفیتی ایجاد شود.
  • مته‌گردبر سرامیک برای سوراخ کاری در کاشی، سرامیک، سفال و سایر مواد به جز سنگ مناسب هستند و دارای لبه‌های U شکل برای عملکرد با راندمان بالا هستند.
  • مته گردبر سنگ و بتن نیاز به مقاومت حرارتی دارند و از مته‌های با جنس آلیاژ فولاد پرکربن، فولاد تندبر و تنگستن استفاده می‌شود. همچنین مته‌های بدون دندانه با روکش الماس معمولاً برای برش سنگ استفاده می‌شوند.
  • مته‌گردبر کاشی دارای لبه‌های صاف با روکش الماس یا کاربید هستند و برای برش دقیق و ظریف در مواد سخت مناسب هستند.

در سایر موارد، مته‌های گردبر به عنوان ابزار پرکاربرد برای سوراخ کاری در فلزات آلیاژی، آهن و استیل مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

برای خواندن مقاله «نکات مهم در خرید مته گردبر اصل» به مجله تخصصی ابزار برقی مراجعه نمایید.

اگر می‌خواهید نسخه pdf این مقاله را داشته باشید، لطفا کلیک کنید.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.