مته گردبر

مته دریل رادیال چیست؟

Getting to know the radial drill bit

مته دریل رادیال چیست ؟

آشنایی با مته دریل رادیال

مته دریل رادیال، یک نوع مته است در سایزهای مختلف برای انجام سوراخکاری در مواد سخت و نیمه سخت استفاده می‌شود و به ویژه برای سوراخکاری در آلیاژهای فولادی و سوپر آلیاژها مناسب است. این نوع مته به دلیل نیاز به دستگاه دریل رادیال ستونی و ایستاده، کمتر برای دریل‌های دستی مناسب است و اصولاً در محیط‌های صنعتی و تولیدی برای سوراخکاری روی مواد مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. از مته رادیال به خصوص برای سوراخکاری آهن استفاده می‌شود.

دستگاه دریل رادیال ستونی و ایستاده

دریل رادیال چیست و چه کاربردی دارند؟

دریل رادیال یک ابزار صنعتی بزرگ برای سوراخکاری و تغییر شکل قطعات فلزی و غیرفلزی است. این دستگاه قادر است قطعات را در جهات مختلف نگه دارد و امکان دسترسی به نقاط مختلف قطعه را برای سوراخکاری و تراشیدن فراهم می‌کند. مته دریل رادیال به دو دسته هیدرولیک و مکانیکی تقسیم می‌گردد. در انتخاب این ابزار، قطر سوراخکاری، جنس قطعه، ضخامت سوراخکاری و انعطاف بازوها از موارد بسیار مهم هستند که باید در نظر گرفت. تحلیل دقیق نیازهای تولیدی و قطعه نیز ضروری است.

مته‌های شعاعی در صنعت نفت و گاز و پتروشیمی، برای ساخت لوله‌ها و سازه‌های بزرگ کاربرد دارد. همچنین در انواع فرآیندهای قالب‌سازی فلزی، خودروسازی و تراشکاری نیز به طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دستگاه به دلیل ویژگی‌های قدرتمند و امکانات متنوعی که دارد، در صنایع مختلف برای انجام عملیات‌های متنوعی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

ویژگی های مته دریل شعاعی

مته دریل رادیال دارای ویژگی‌ هایی چون حمل و جابه‌جایی آسان، استانداردهای ایمنی بالا، سرعت بالا، تنوع محصول، امکان استفاده مجدد از براده ‌ها و لوازم جانبی است. این ویژگی‌ها مته دریل شعاعی را به یک ابزار قوی و چندمنظوره برای سوراخکاری و تغییر شکل قطعات فلزی در صنایع مختلف تبدیل می‌کنند.

آشنایی با مته دریل رادیال

 

 

برای آشنایی با سایر انواع مته، به مجله تخصصی ابزار برقی مراجعه نمایید.

اگر می‌خواهید نسخه pdf این مقاله را داشته باشید، لطفا کلیک کنید.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.